Zábavní vědecký park VIDA!
Moderní zábavní vědecký park pro celou rodinu se rozkládá na ploše 5000 m². V novém science centru hraje hlavní roli interaktivita a exponátů se dotýkat musíte.
Vědecké parky, IQ Parky, Science Centra, to vše jsou synonyma dnešních novodobých vzdělávacích prostorů, kde exponáty mají jediný účel. Zábavnou a interaktivní formou motivovat mladou generaci k zájmu o vědění a vědu vůbec. Každé Science Centrum se vyznačuje značným množstvím exponátů, které vyzývají k dotyku a obecně k hravému objevování. Nové science centrum VIDA! se 150 interaktivními exponáty je tematicky rozděleno do čtyř hlavních sekcí – Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. VIDA! nezapomíná ani na nejmenší návštěvníky od dvou do šesti let, pro které je připraveno Dětské science centrum s řadou zajímavých exponátů pro motorický a psychologický rozvoj dítěte. V novém science centru si hraje celá rodina.
ČTYŘI HLAVNÍ TEMATICKÉ CELKY
Science Centrum VIDA je rozděleno na čtyři hlavní tematické části. Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět, které jsou výrazně barevně rozlišeny a jejich vzájemná návaznost je podtržena jakousi světelnou řekou, plynoucí podél exponátů. Celkově je tato řeka složena z desítek gobo-projektorů s výraznými motivy a přechody mezi nimi tvoří tematické hravé interaktivní projekce.
Planeta
Jak funguje planeta jako celek? Jaké jsou souvislosti mezi globálními jevy a lokálním chováním?
Civilizace
Téma Civilizace zpracovává tu část planety, kterou člověk záměrně mění k obrazu svému intenzivní činností.
Člověk
Tato část expozice se věnuje lidskému tělu a zajímavostem jeho fungování, lidskému zdraví, fyziologii orgánů, smyslům a procesu myšlení.
Mikrosvět
Záměrem je ukázat, že mikrosvět je obsažen ve všech výše uvedených tématech a tím o uvědomění si provázanosti světa.
VZDĚLÁVEJTE SE A BAVTE SE S NOVÝMI TECHNOLOGIEMI
Systém V-Pass
Vedle integrace převážné většiny audiovizuální technologie byl součástí dodávky i centrální systém pro řízení celé expozice. Tento systém, který se příhodně nazývá V-Pass (zkratka Visitor passport) je systematickým řešením správy multimediálních exponátů po stránce obsahu i funkce. V-Pass dokáže monitorovat stav každého (do něj zapojeného) exponátu, komunikovat se speciálními rozhraními, nahrávat a zpracovávat obrázky a videa od uživatelů, spravovat obsah exponátů a mnoho dalšího. Pomocí V-Pass systému se návštěvník může přihlašovat do svého uživatelského profilu (ten je párován s každou vstupenkou s QR kodem), kam si může zapisovat své „úspěchy“ z vybraných exponátů. Lze si tak například uložit pěkný citát, fotografii, dosažený výsledek apod. Pomocí tzv. Sociální zdi pak je možné vyvolávat sumář svých výsledků a obecně pracovat s uživatelským profilem návštěvníka. Do budoucna si bude moci návštěvník dokonce nashromážděná data „odnést“ formou internetového odkazu pro sdílení s přáteli.
Speciální exponáty a projekce
VIDA centrum je v mnohém inspirováno takřka doslovně interaktivními expozicemi ze světa, přesto se uvnitř expozice objevilo hned několik originálních prvků. Mezi nejzajímavější jmenujme „Dotkni se světla“ (interaktivní podlaha s LED podsvícením, kde návštěvník hraje kooperativní hry formou dotyku na jednotlivé dlaždice), „Kulatý stůl“ (pomocí dvanácti dotykových monitorů okolo stolu se ovládá obecný strategický automat, například hra Rybolov, kdy návštěvníci vysílají na virtuální lov různé velikosti lodí s cílem maximalizovat výlov), „Časová osa“ (systém imersivní projekce na tři strany, kde návštěvník prochází vizuální zkratkou významných časových milníků z oblasti vynálezů, válek, vývoje populace aj.), „Databáze tváří“ (pomocí sofistikovaného algoritmu lze porovnávat svou podobu s ostatními návštěvníky), „Rosnička“ (návštěvník si může vyzkoušet, jaké je to hlásit počasí stejně jako je tomu v TV).
Podívejte se na video ze slavnostního otevření VIDA Science Centra v Brně (zdroj Youtube)
Autor: Libuše Pitelková
Společnost AV MEDIA se podílela na realizaci projektu jako subdodavatel společností Sun Drive, Mplus, Huttinger a Bruns.
Spolupráce s MPlus
Ani zkušenost někdy nestačí
I když by se zdálo, že tým MPlus a AV MEDIA jsou již v oblasti tvorby multimediálních expozic pro science centra v ČR zkušené, realizace VIDA SC v Brně nám přinášela od samého počátku mnohá překvapení. Stali jsme se součástí mezinárodního týmu, v jehož čele fungovala jako generální dodavatel brněnská společnost SUN Drive s.r.o. Všechny nás spojovalo hlavně vědomí, že jsme se zavázali v relativně krátkém čase, za značně omezené finanční prostředky vykonat ohromný kus práce.
Vzhledem k tomu, že projektová dokumentace expozice byla společným dílem ateliérů Projektil architekti s.r.o., K. Hüttinger, GmbH (jednoho z realizátorů) s účastí AV Media, doufali jsme, že v případech technických nejasností si v rámci mezinárodního týmu „vypomůžeme“. Jak se ukázalo, všechno bylo jinak. Technický projekt exponátů byl většinou jen neověřenou představou, často dosud nerealizovanou. Dotazy na detaily končily tímto konstatováním.
Naštěstí si umíme poradit
Překvapivé zjištění s sebou přineslo nečekanou nutnost technického vývoje modelů, jejich detailního konstrukčního řešení a současně další nároky na čas i peníze. První měsíce jsme tedy místo spolupráce a příprav, spíše bojovali s budoucím uživatelem o každý detail u každého ze 48 dodávaných exponátů a velmi složitě se propracovávali k jejich konečnému technickému i materiálovému provedení. Zvláštní kapitolu tvořila pak vyjednávání o obsahové náplni obrazovek a projekcí. Jako další nemilé překvapení jsme totiž museli akceptovat skutečnost, že si podstatnou část podkladů a textů k multimediálním obsahům zajišťujeme sami.
Otevíráme……
Jak čas plynul, rostlo sice napětí, ale zároveň jsme získávali pevnou půdu pod nohama. A tak v termínu plánovaného otevření VIDA SC 28.11.2014 stálo na ploše bývalého výstavního pavilonu D v areálu Výstaviště Brno všech 153 exponátů rozmístěných v pěti barevně odlišených zónách. Námi dodávaná třetina modelů byla plně funkční, včetně multimediálních obsahů a naše týmy bohatší o mnohé poznatky. Díky této zkušenosti můžeme nyní nabízet nejen tornádo, velký funkční model zámku, nebo studio pro předpověď počasí, ale také světelnou hrací mříž ovládanou nohama, obří piano nebo glóbus a spoustu dalších interaktivních exponátů, k jejichž realizaci jsme se dopracovali vlastním vývojem a silami.
Přestože prostorové a architektonicko-výtvarné pojetí VIDA SC není souvislou, příběhy naplněnou expozicí, působí celek svěže a přitažlivě a rozhodně stojí za návštěvu.
Autor: Kateřina Soukupová, MPlus spol. s r.o.
Celkem bylo nainstalováno
- 55 snímacích kamer
- 64 dotykových monitorů
- 25 projektorů
- 46 GOBO projektorů
- 65 počítačů
- 161 scénických světel
Galerie
VIDA Science Centrum
1.12.2014 bylo spuštěno VIDA Centrum, které vzniklo jako součást konceptu Moravian Science Centrum Brno (MSCB) v jednom z pavilónů BVV (Brněnské veletrhy a výstavy).
Projekt MSCB vznikal několik let a jeho příprava byla zahájena v roce 2009. Během přípravné fáze bylo přichystáno přes dvě stovky konceptů různých exponátů, ze kterých pak vítězné architektonické studio Projektil vybralo 151 těch nejzajímavějších, které byly nakonec realizovány společností Sun Drive. Z dílny AV MEDIA tak vyšlo celkem 57 multimediálních interaktivních obrazovek pro příslušné exponáty. Cílem projektu bylo přiblížit vědu a výzkum co nejširšímu počtu potencionálních zájemců, zejména dětem a mládeži a vytvořit tak podmínky pro růst počtu studentů a absolventů přírodovědných a technických oborů na českých středních odborných, vyšších odborných a vysokých školách.