Virtuální muzeum
Sešli jsme se ve virtuálním prostoru a společně s našimi hosty jsme probrali nové trendy a inspirace v oblasti muzeí
Z důvodu zamezení šíření onemocnění COVID-19 jsme museli přesunout inspirativní setkání, která jsme plánovali pro letošní rok. A tak jsme ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií České republiky, z.s. připravili pilotní konferenci "Virtuální muzeum", které bylo možné zúčastnit se z bezpečí a pohodlí domova.
Společně s našimi partnery a hosty jsme si položili otázku, co dělat, když je muzeum zavřené, a jak tyto aktivity posunout dál, až se muzejní expozice znovu otevřou návštěvníkům.
Konference proběhla pod taktovkou zkušeného moderátora Viktora Plasse, který ve studiu přivítal "živé" i "vzdálené" hosty. Nejprve se ujala slova paní Irena Chovančíková, předsedkyně Asociace muzeí a galerií České republiky, z.s., která přivítala účastníky konference. Následoval rozhovor se scénografem Ivo Plassem, který mimo jiné představil projekt výstavy Labyrintem dějin českých zemí na Pražském hradě. Martina Bernátová a Andrea Slaná z Povážského muzea v Žilině představily projekt na moderní expozici na hradě Strečno. S Michalem Novákem a Michalem Kuběnským jsme poodkryli umění světelného designu a s Vladimírem Martincem jsme vyzkoušeli triky s průvodcovskými systémy. Jak propojit návštěvu muzejní expozice se školní výukou nám prozradila Eva Novotná z Dačického domu v Kutné Hoře a Jan Buriánek nám představil projekt "virtuálního muzea".
Konferencí jsme zahájili program seminářů na téma virtuálních prohlídek expozic a digitalizace, světelného designu a architektury, zahraničních inspirací, novinek v oblasti audiovizuální interpretace a operačního systému na řízení expozic.
Byli jsme velice mile překvapeni velkým zájmem o konferenci. Zúčastnilo se jí 240 "virtuálních návštěvníků".