arrow down ico

Každý se dnes zaštiťuje pojmem „moderní výuka“, ta je skloňována ve všech pádech, všichni o ní mluví, ale co to vlastně moderní výuka je? Jak ji definovat a co má obsahovat? Jaké formy a jaké metody jsou pro ni charakteristické? Jaké další vlastnosti by měla zahrnovat, abychom mohli mluvit o skutečně moderní výuce? Nebo že by to bylo spíše o moderních technologiích a jejich využití ve výuce?

Kvalita a efektivita bude více třeba než kdykoliv jindy

Nedělám si ambice správně odpovědět na otázku, co je skutečně "moderní výuka", ale rád bych zmínil několik aspektů, které s moderní výukou souvisí a které by neměly chybět. Především je to kvalita a efektivita. Opět zde máme pojmy, pod kterými si můžeme představit mnohé. Každý si tam doloží něco jiného, ale neměly by chybět dva imperativy:
1. Měla by naučit to, co naučit má, a to jako hlavní cíl a ne jako náhodný vedlejší produkt.
2. Měla by naučit žáky „učit se“. Tedy měla by vést k dovednosti univerzálně potřebné a nutné pro celý život a to v jakékoliv oblasti.

V prvním bodě mám na mysli to, že když učíme třeba v matematice Pythagorovu větu, tak by ji měla i naučit, včetně aplikace v praxi. Třeba ve stavebnictví atp. Jasně a jednoznačně. Nemíchat hrušky a jablka dohromady tím, že tam přidám ještě něco, co tam nepatří. Od násilného včleňování stále více průřezových témat až po míchání s jinými obory. Tím totiž pro řadu žáků vše jenom znesnadním a zamlžím. Uniká podstata věcí a klesá kvalita i efektivita celého mého učitelského snažení. Prostě méně je někdy více. Stará moudrá pravda, která se nám jaksi vytrácí.
V druhém bodě doporučuji, aby škola u žáka vytvořila skutečně zásadní dovednost – umět se učit. Prostě samostatná a zodpovědná příprava a proces učení se novému.

Pokud nedosahujeme ve vzdělávacím procesu tyto dva aspekty, tak nemá smysl mluvit o kvalitě a efektivitě.

A právě současná náročná a nesnadná doba prověří kvalitu a efektivitu opravdu důkladně. Ve třídách běžných škol se již nyní stále více projevuje negativní vliv „otevírání nůžek“ – tedy skutečnosti, že mezi žáky jsou a s věkem se stále více zvětšují rozdíly. To je dáno mnoha faktory, ale i tím, že roste míra inkluze a ta má podobu stále více živelného nasazení systémem pokus-omyl, než cíleného, promyšleného a smysluplného procesu. O negativech takovéto nepřipravenosti nemusím mluvit.


O to více však vstoupí do procesu skutečně efektivní výuky další faktory, které bude třeba brát v potaz a přes ně poměřovat veškeré snažení v oblasti výuky. A co mám konkrétně na mysli?

Užitečnost
Jednoduchost
Přiměřenost

Užitečnost
Velmi jednoduchá zásada, kdy neustále poměřuji užitečnost vybrané formy nebo metody, pomůcky či aktivity se záměrem a cílem výuky. Bez okolků pak obětuji, co není v souladu. V praxi jsem vysledoval, že školy, resp. učitelé, kteří mají ve výuce a vzdělávání žáků nejlepší výsledky (bez ohledu na potenciál žáka), jsou ti, kteří ctí právě tuto zásadu.

Nekompromisně odřezávají veškeré zbytečnosti, blbinky a balast, který jen zdržuje, komplikuje a tím zbytečně bere čas, ale i vyčerpává učitele a hlavně jejich žáky nebo studenty. Jejich hodiny jsou takové, že už nic nejde přidat, protože by to přebývalo, a nic nejde odebrat, protože by to chybělo. Jejich hodiny a výuka je tak propracovaná, že nejlepší, co pro takové učitele můžeme udělat, je to, že je necháme dělat jejich práci.

A hlavně jim nebudeme pomáhat a kecat jim do toho. Bohužel to se často děje, protože neustále zvenčí má někdo pocit, že takováto výuka není dost moderní. Příkladem takovéto dobré praxe by mohly být přípravy takovýchto učitelů na hodiny. Obzvláště dobře je to vidět u digitálních příprav. Takovéto DUMy bych si dovolil charakterizovat tím, že zprimitivněly k dokonalosti. Jejich tvůrci nemilosrdně odstranili vše nepotřebné a ponechali jen to nejužitečnější jádro, které je zárukou kvality a efektivity – dělá to, co skutečně dělat má, a je opravdu užitečné, protože učí danou látku.

Jednoduchost
Jednoduchost je jen druhou stranou téže mince a je spojena s užitečností. Protože zpravidla ty nejjednodušší věci bývají nejužitečnější. Bohužel také platí, že bývá nejtěžší je udělat nebo jich dosáhnout. Je to spojeno s určitou mírou mistrovství. Toto pravidlo platí snad ve všech oblastech a školství není výjimkou. Již zmíněné zprimitivnění k dokonalosti v přípravách učitelů je právě dokladem, kde si užitečnost a jednoduchost podaly ruce.

Zkrátka překombinované a zbytečně složité procesy a systémy jsou neužitečné a jakákoliv víceúčelovost je vždy na úkor něčeho jiného. Ovšem ve snaze o dosažení jednoduchosti je třeba se vyhnout záměně za nepřipravenost a povrchnost. To není totéž, naopak. Přiměřenost Přiměřenost jen doplňuje předešlé dva faktory. Přiměřenost může být ve vztahu k dalším aspektům ve výuce. Například přiměřenost vynaloženého času, přiměřenost vynaložených prostředků, přiměřenost věku, náročnosti atp. Právě nepřiměřenost v obou jejích podobách (když je něčeho moc, nebo naopak málo) může i z dobré metody nebo třeba konkrétní aktivity jindy užitečné a velmi účinné udělat nesprávné a neefektivní řešení. Je to právě pedagogický cit a zkušenost, která určuje často tenkou hranici mezi tím dobrým a špatným.

Přiměřenost
Přiměřenost jen doplňuje předešlé dva faktory. Přiměřenost může být ve vztahu k dalším aspektům ve výuce. Například přiměřenost vynaloženého času, přiměřenost vynaložených prostředků, přiměřenost věku, náročnosti atp. Právě nepřiměřenost v obou jejích podobách (když je něčeho moc, nebo naopak málo) může i z dobré metody nebo třeba konkrétní aktivity jindy užitečné a velmi účinné udělat nesprávné a neefektivní řešení. Je to právě pedagogický cit a zkušenost, která určuje často tenkou hranici mezi tím dobrým a špatným.

Miloslav-Hubatka-2

Mgr. Miloslav Hubatka

Vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy Univerzity – obory pedagogika a historie. 21 let pracoval ve školství právě na školách se zaměřením na moderní technologie a z toho 10 let jako ředitel školy, která měla ve své specializaci mimo moderních technologií i program na rozvoj nadaných a talentovaných dětí. Nyní se věnuje poradenství, lektorování, koučování a mentoringu (certifikovaný mentor, člen České asociace mentoringu ve vzdělávání) a publikační činnosti.

Specializace na:
•    rozvoj potenciálu a nadání dětí
•    výchovné a vzdělávací systémy
•    moderní technologie ve vzdělávání
•    strategie, marketing a rozvoj škol