Sezóna 2024/2025, nesoucí podtitul Rapid Relay, odstartovala s novým školním rokem. Již od září se registrované týmy mohly zúčastnit několika regionálních soutěží v Hodkovicích nad Mohelkou, České Lípě nebo Ústí nad Labem.

Tradičním vyvrcholením prvního pololetí bylo Mistrovství ČR, které se letos konalo v úterý 28. ledna v budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze. Na turnaji soutěžilo 20 týmů z celé republiky nejen o titul Mistra ČR, ale také o možnost reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále VEX Worlds v americkém Dallasu.

Hra Rapid Relay

Cílem letošní hry Rapid Relay je dosáhnout co nejvyššího skóre v individuální i týmové výzvě. Hodnotí se prohazování míčků brankou, přepínání spínačů a také předávání míčků mezi roboty před jejich umístěním do cílové branky. Pro dosažení nejvyššího bodového zisku je klíčové nejen vymyslet strategii, ale také navrhnout a naprogramovat robota.

 

Vítězné týmy

Týmová výzva - Teamwork

RoboTitans (ZŠ Na Valech, Litoměřice) a DoxVex (ZŠ K. H. Máchy, Doksy)

Výzva dovedností - Skills

RoboTitans (ZŠ Na Valech, Litoměřice)

Cena poroty - Judges Award

Wild Bees (ZŠ Velvary) – porota ocenila tým za příkladný výkon při rozhovoru, zajímavou strategii, konstrukci robota i vedení inženýrského deníku.

Mistr České republiky - Excellence Award

DoxVex – tým dosáhl vynikajících výsledků v týmové i dovednostní výzvě, obhájil svou strategii, návrh a konstrukci robota při pohovoru a předložil vynikající inženýrský deník.

mistrovstvi-cr-vex-iq-2025_22

Co nás čeká dál?

Soutěžní sezóna tímto zdaleka nekončí. Již za několik dní se některé týmy vydají na mezinárodní soutěž do Slovinska a Finska, zatímco tým DoxVex bude reprezentovat Česko na celosvětové soutěži v USA.

Pomyslnou třešničkou na dortu bude opět VEX IQ Czech Open, který se uskuteční 4. a 5. června v pražské O2 aréně.

 

Robotika – cesta k budoucnosti

Během celé soutěžní sezóny je vidět, jak se týmy zlepšují. Největší posun zaznamenávají týmy, které se účastní více soutěží – z každé si odnesou inspiraci, zkušenosti a nové nápady pro další vylepšení svého robota.

Robotika rozvíjí kreativitu a inovativní myšlení, žáci se učí řešit problémy a hledat nová řešení. Zároveň podporuje spolupráci a komunikaci, protože programování robotů je týmová práce. Zlepšuje dovednosti v oblastech STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika) a připravuje žáky na budoucnost, kde bude znalost technologií a automatizace klíčová.

V neposlední řadě robotika také zvyšuje povědomí o školách v regionu, mezi veřejností i partnery, a inspiruje další generace mladých inženýrů.