arrow down ico

Úspěšné propojení technologií a leadershipu

V minulém týdnu se uskutečnilo další setkání „Klubu ředitelů“, naše každoroční Konference pro management základních škol, která přinesla dva dny plné inspirace, odborných přednášek a diskuzí. Pokračovali jsme v tématu leadershipu a řízení změny ve školách, ale letošní ročník se zaměřil i na aktuální téma umělé inteligence (AI) a jejího využití ve vzdělávání, což vzbudilo velký zájem mezi účastníky.

Den první:

Implementace změn do výuky a života školy

Konference začala ve čtvrtek dopoledne, kdy jsme se věnovali integraci moderních technologií do výuky. Jiří Jeništa představil simulační výuku a možnosti využití virtuální reality (VR) ve školním prostředí. Účastníci měli pak možnost si během přestávek vyzkoušet různé typy VR brýlí na vlastní oči a udělat si představu o možném využití ve škole. Nejde ani tak o samotnou techniku, ale scénáře práce a vhodný výukový obsah.

Dále jsme diskutovali, jak školy uchopily změny v ŠVP v oblasti nové informatiky a robotiky. Pavel Knobloch ze ZŠ Hodkovice nad Mohelkou se podělil o své zkušenosti s robotickými kroužky a soutěžemi, jako je VEX Challenge, a odstartoval tím plodnou diskuzi o praktických aspektech výuky robotiky. Ředitelé sdíleli své strategie pro hodinové dotace, organizaci robotických stavebnic... Rovněž jsme se dotkly digitálních kompetencí a rozvoje učitelů, kde se podle účastníků osvědčily přístupy jako tandemová výuka, mentoring a průběžná podpora.

Odpoledne jsme pak s Miloslavem Hubatkou podívali nejen na změny související s implementací technologií do života školy, ale i další nové trendy a výzvy, které ředitelé – lídři – řeší. 

Den druhý

Umělá inteligence ve vzdělávání

Páteční program byl plně věnován umělé inteligenci. Filip Dřímalka, autor knihy „Budoucnost NEpráce“, poskytl úvodní nadhled na AI a budoucnost vzdělávání. Následně jsme se přesunuli k praktickým ukázkám využití AI. Jsme rádi, že se nám podařilo na jednom místě dát prostor oběma hlavním platformám, které školy využívají: Karel Klatovský z Microsoftu představil využití nástroje Copilot ve školství a Josef Dašek ukázal přístup Google k AI s projektem Gemini. A Miloš Hubatka pak opět zasadil téma AI do kontextu vedení školy.

Z ohlasu účastníků jsme rádi, že konference jim přinesla mnoho inspirace a praktických podnětů. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a sdíleli své zkušenosti!

Těšíme se na další společná setkání, kde budeme i nadále rozvíjet naše školy směrem k modernímu a efektivnímu vzdělávání.


Máte zájem o zaslání záznamu z pátečních přednášek AI? Zanechte nám zde svůj mail.