Vítejte u dvacátého devátého vydání Budoucnost práce
V éře rychlých technologických pokroků je nutné přehodnotit zastaralá a rigidní pravidla kancelářských prostor a přizpůsobit je novým příležitostem. Kanceláře navržené pro monotónní práci je třeba transformovat na místa pro formální i neformální aktivity, kde se daří spolupráci, sociálním interakcím, komunitnímu propojování a produktivitě, otevírá náš rozhovor Jiří Plátek, Workplace konzultant z AV MEDIA SYSTEMS.
Aktuální výzvou je opustit zastaralé koncepty tradičních kanceláří a začít vnímat „pracovní prostory“ jako „tvořivá místa“, která jsou správně vybavená, dokážou uspokojit rozdílné potřeby lidí a maximalizovat pracovní zážitky.
„Tvořivá místa“ jsou prostory, kde lidé chtějí trávit čas. Na taková místa bychom se měli dívat z pohledu lidského chování neboli designového myšlení*, abychom získali hlubší pochopení jejich dopadu na jednotlivce i týmy.
*Designové myšlení je založeno na pozorování a zkoumání lidských bytostí, pro které kanceláře navrhujeme. Tento přístup je klíčový pro navrhování fyzických prostor, protože se zaměřuje na to, jak lidé prožívají každý aspekt svého pracovního života. Designové myšlení zahrnuje následující kroky: vcítit se, definovat, vymyslet, vytvořit a otestovat.
Pomocí tohoto procesu lze vytvořit kanceláře, které budou přitahovat lidi jako magnet.
Jak vytvořit kanceláře, které zahrnují komplexní spektrum lidských zkušeností? Tuto myšlenku spojme s designem pohostinství, zdravotnictví, veřejných a kulturních prostor a začleňme ji do komerčního kancelářského designu.
Co to znamená prakticky? Pohostinství v kanceláři začíná okamžikem, kdy zaměstnanec vstoupí do budovy. Od prvního kontaktu na recepci, přes přesun na své individuální pracoviště až po neformální setkání u kávy v kuchyni. Zdravotnictví v tomto kontextu představuje komplexní zdraví na pracovišti. Místa zaměřená na odpočinek a relaxaci s příležitostnými setkáními s kolegy. Veřejné a kulturní prostory obecně prospívají produktivitě, kreativitě a dobití energie.
Nezapomínejme, že každá kancelář je jedinečná. Podobně jako puzzle se skládá z mnoha dílků, které musí do sebe zapadnout, aby byl výsledek pozitivní.
Inspirujme se například divadelní scénografií. Divadelní profesionálové jsou odborníky na vytváření všestranných prostor, které se rychle mění, aby vyhovovaly různým atmosférám a událostem. Tento koncept lze převést i do komerční sféry, kde adaptabilní a citlivá prostředí mohou výrazně zlepšit pracovní zkušenosti. Tento přístup představuje vzrušující možnosti, jak navrhovat zcela nová „tvořivá místa“.
Představte si modulární „tvořivé místnosti“, které lze variabilně měnit a konfigurovat různými způsoby. Mohou být malé i velké, zcela nebo částečně uzavřené, a sloužit jako společenské, pracovní, kreativní nebo konferenční prostory i pro vzdálenou spolupráci. Taková místa vybavte flexibilním nábytkem a AV technologiemi, které lze dle potřeby a zvoleného pracovního scénáře upravit či přizpůsobit. Doba, kdy jsme se soustředili na návrh „krabicových místností“, je dávno pryč.
Klaďte důraz na pochopení toho, jak lidé kanceláře používají a jak se v nich cítí.
Kanceláře navržené pomocí designového myšlení budou jednodušší a budou reagovat na potřeby a přání lidí. S tím, jak se kanceláře vyvíjejí, poroste poptávka po inovativních AV řešeních, která nabízejí nové příležitosti k předefinování pracovišť. Transformace pracovních prostor bude vyžadovat společné úsilí všech zúčastněných stran: zákazníka, architekta, designera, dodavatele nábytku, osvětlení, vzduchotechniky, ale také antropologa, psychologa a AV integrátora. Jen tak bude zajištěno, že kanceláře budou nejen funkční, ale také dynamické, poutavé a tvořivé pro všechny, uzavírá náš rozhovor Jiří Plátek.