Vítejte u třicátého prvního vydání Budoucnost práce

Víte, že na dvou ze tří schůzek se podílí alespoň jeden účastník na dálku? Proto je důležité mít k dispozici spolehlivé a špičkové technologie, které zajistí hladký průběh hybridních setkání. Co to obnáší a jaké jsou nástrahy? To jsme se zeptali Jiřího Plátka, specialisty na návrh pracovního prostředí ze společnosti AV MEDIA SYSTEMS.

Mnohé organizace přijaly videokonference jako součást hybridního pracovního modelu. Jenže méně, než deset procent zasedacích místností je pro tento model práce vhodně vybaveno. V důsledku toho se mnozí zaměstnanci během hybridních setkání necítí dostatečně zapojeni, říká Jiří Plátek. "Tento pocit mají hlavně ti, kdo nejsou fyzicky na setkání přítomni a účastní se vzdáleně."

Kreativní pracovní prostory

Jiří Plátek dodává:

„V době covidu se zasedací místnosti často navrhovaly ad-hoc, s kamerami a komunikačními technologiemi, které byly tehdy k mání, protože jsme museli rychle najít alespoň nějaké řešení. V praxi jsme pak zjistili, že zvuk byl špatný, ne všichni účastníci byli dobře vidět, nebo se vůbec nebralo v úvahu důležitost světla v místnosti. Jinými slovy, vybavení z doby covidu je zastaralé a neodpovídá aktuálním potřebám a požadavkům. Naštěstí se audiovizuální technologie za poslední tři roky rychle přizpůsobily potřebám a novým pracovním scénářům práce.“

V rámci hybridního modelu práce, kdy lidé pracují částečně doma a částečně v kanceláři nebo odkudkoli podle svých potřeb, vznikla velká poptávka po nových technologických řešeních, zejména v oblasti setkávání, která se nazývají „kancelář se smíšenou přítomností“.

Inspirativní kanceláře

Jiří Plátek vysvětluje:

„Na trhu se objevují nové chytré kamery s umělou inteligencí, které poskytují lepší obraz a zároveň dokážou automaticky přiblížit aktivního mluvčího. Existují lepší mikrofony, které eliminují okolní hluk a zlepšují celkovou atmosféru v místnosti. A nezapomínejme na chytrý komunikační software, který umožňuje spustit virtuální schůzku v místnosti jedním dotykem tlačítka Teams, Zoom, WebEx nebo Google Meet."

Jiří Plátek uvádí příklad: „Mnoho organizací využívá velké zasedací místnosti, které pojmou až deset lidí. Často se ale stává, že takovou místnost využívají jen dva nebo tři lidé, zatímco ostatní se připojují na dálku. Videokonferenční řešení s umělou inteligencí přizpůsobí místnost konkrétním potřebám podle počtu přítomných účastníků v místnosti. V takové situaci umělá inteligence zajistí, že fyzicky přítomní lidé jsou vystřiženi a přivedeni do popředí. To umožňuje lépe vidět jejich výrazy tváře na obrazovce, což lépe propojuje fyzicky přítomné účastníky s těmi na dálku, takže se všichni cítí více zapojeni.“

Rozmanité prostory

Uzavírá Jiří Plátek

AV MEDIA SYSTEMS se více než 30 let věnuje návrhu rozmanitých, různorodých prostě výjimečných pracovních prostor. Navrhujeme nejen hybridní zasedací místnosti podle aktuálních potřeb, ale zároveň poradíme, jak co nejlépe uspořádat kancelářské prostory s moderními komunikačními a audio vizuálními technologiemi.