Signal Festival 2016
Prahu počtvrté rozsvítila světla SIGNAL festivalu, který potvrdil status nejnavštěvovanější kulturní akce České republiky. Podle prvních odhadů ho navštívilo více než 600 000 návštěvníků.
Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů proměnila pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachytily různé tváře současné i historické Prahy. Návštěvníci mohli shlédnout dvacet tři instalací. K vidění byly například čtyři video mapingové projekce, z toho jedna ve 3D, speciální lasery anebo promítání v Signal Dome. AV MEDIA se i letos stala technologickým partnerem Signal festivalu. Technologicky zajistila celkem pět instalací:
Signal Dome
Unikátní sférická kupole SIGNAL Dome nabídla speciální 360° projekci, která diváky doslova vtáhla do děje. Na festivalu se poprvé objevila loni a návštěvníci si ji oblíbili natolik, že se pořadatelé tentokrát rozhodli uvést hned tři různá představení. Obraz je v Signal Dome podobně jako v planetáriu promítaný nad hlavami diváků a ti jsou tak obklopeni světem plným tvarů, světel a obrazů, jako by pozorovali tu nejfantastičtější noční oblohu. O nezapomenutelný zážitek ze Signal Dome se postaralo pět projektorů Panasonic PT-DZ21K.
Mutis – Tigrelab
Největší úspěch měla naše 3D projekce na Tyršův dům s názvem Mutis – Tigrelab. Tento projekt, který vznikl jako pocta španělskému výzkumníkovi a botanikovi José Celestinu Mutisovi, návštěvnici shlédli pomocí speciálně kalibrovaných 3D brýlí. Skrze vědcův fiktivní zápisník zprostředkovává MUTIS návštěvníkům audiovizuální zážitek spojený s architekturou neznámé cizí planety. Na tu byli diváci vysláni, aby zjistili, že na ní všechno funguje úplně jinak. O 3D projekci se postarali rovněž projektory Panasonic PT-DZ21K.
Garden in Developement – Javier Riera
Španělský umělec Javier Riera se v této instalaci i v celém svém díle zabývá vztahem krajiny a geometrie a své světelné intervence proto umisťuje obvykle do parků a zahrad. Jeho tvorba se tak blíží některým principům land artu. O tuto originální projekci se postaraly čtyři tříčipové projektory Barco SLM R12+ se svítivostí 12000 lumenů.
Noisescape V2 – Teemu Määttänen
Finský výtvarník Teemu Määttänen vytvořil instalaci, která svým tvarem připomíná všelicos od kopcovité krajiny, až po zvlněný oceán. Přestože struktura sama je zcela statická, iluzivně ji rozpohybuje speciálně navržená projekce. Přímo před očima diváků se tak odehrává fascinující hra tvarů a barev, které jednou připomínají ornamenty v kaleidoskopu, jindy divoké rostlinstvo vzdálené džungle, nebo třeba elegantní japonské dřevoryty. V této minimalistické instalaci Teemu Määttänen propojuje organickou projekci se zvlněnou projekční plochou, ale i ručně malované obrazce s počítačem vytvořenou grafikou. AV MEDIA pro tuto projekci zajistila tři projektory Panasonic PT DW740.
Reflection Studies / Interactive Edition— Zachary Lieberman
Projekt Reflection Studies si stanovil odvážný cíl – zjistit, jestli a jak dokážeme malovat světlem. Zachary Lieberman si za tím účelem připravil pro návštěvníky SIGNALu velký světelný stůl a nechal volnou ruku jejich kreativitě. Instalace byla vyvinuta na základě série softwarových výzkumů odrážení světla. Tato hravá interaktivní instalace dala návštěvníkům možnost vyzvídat, testovat, ale hlavně tvořit pomocí světel a stínů. Stůl se tak díky nim neustále proměňoval a každý, kdo se k němu postavil, se stal jeho spolutvůrcem. Pro tuto instalaci jsme zvolili projektor Christie Roadster HD18K.
Pokud jste Signal Festival letos nestihli, tak nezoufejte. Pořadatelé už nyní plánují příští ročník, konat se bude od 12. do 15. října.